Почетна / Популарно / Велигден / 25 начини за боење на Велигденски јајца од Crafty Panda

25 начини за боење на Велигденски јајца од Crafty Panda

25 начини на вапсање јајца | 25 nacini na vapsanje jajca

Во овој видео туториал, ќе најдете совети и идеи за вапсање велигденски јајца за да го декорирате вашиот дом за Велигденските празници. Crafty Panda ќе ви покажат како да ги декорирате вашите јајца со зеленчук, пена за бричење, топло силиконско лепило и други украси за празниците што можете лесно да ги направите дома.

 1. Ставете лента околу јајцето, оставете празно место. Потопете го јајцето во боја. Држи го таму неколку минути. Повторете со различни форми и бои.
 2. Бојадисајте ги вашите јајца користејќи чорапи и билки. Ставете ги билките на јајцата, и завиткајте ги во чорапи. Ставете ги јајцата во природна боја 5-6 часа.
 3. За да направите емотивни јајца, вапсајте бели јајца во жолта боја. Користете шарени маркери за да ги нацртате вашите омилени емоџи!
 4. Направете галактички јајца. Обојте ја основата на јајцето со темно сина боја. Додајте дополнителен слој на вашето јајце со сунѓер. Попрскајте бела боја на неа со четка за заби.
 5. Украсете јајце со силиконски пиштол. Потопете го јајцето во боја. По 15-30 минути извлечете го јајцето. Излупете го лепилото и откријте прекрасни орнаменти (овие јајца не се препорачуваат за јадење).
 6. Ставете пена за бричење во еден сад. Користејќи пипета, додајте боја за јајца во пената и со чепкалка лесно измешајте ги боите. Ставете ги јајцата во пената и валкајте ги во неа. Измијте ја пената (овие јајца не се препорачуваат за јадење).
 7. Сварете јајца и искршете ги без да ја вадите лушпата. Ставете ги јајцата во разредена боја за вапсање јајца. Излупете ги за да ја откриете вашата уметност!
 8. Направете малку пресврт со прскање на некоја боја со четка за заби над обоеното јајце. Дополнителните детали ги прават уникатни!
 9. Ставете го  флуросентното јадро и јајцето во чаша. Наполнете го со вода. Оставете го ова преку ноќ за јајце за да ја апсорбира целата боја (НЕ ЈАЈТЕ).
 10. Бојте ги јајцата во пастелни бои. Направете држач за вашите јајца. Потопете ги варените јајца во оцет, потоа ставете ги на држачот. Нанесете ја бојата на бојата со пипета и оставете ја бојата да се спушти на страните.
 11. Користете пластична обвивка за да ги обоите јајцата! Нанесете ја вашата омилена природна боја на јајца во зависност од обликот. Внимателно вртете го јајцето во неа за да ви даде дополнителна текстура.
 12. За да направите уникатни велигденски јајца, истурете некој лак за нокти во водата, поплавите јајцата во неа за една секунда. Сега секое јајце има свој стил!
 13. Ја обојувајте јајцата со алуминиумска фолија со нанесување на боја на фолијата, а потоа ја смалкувате. Потоа внесете јајце внатре. Покријте го јајцето со фолија за бојата да се држи.
 14. Варете сина зелка додека водата не стане пурпурна. Грубо намачкајте масло на јајцето со четка. Ставете го јајцето во водата од црвена зелка. Почекајте 15-30 минути додека не е подготвена.
 15. За да направите мозаик од велигденско јајце, ќе ви треба веќе обоено јајце. Излупете ја школка во средни парчиња. Сега се применуваат јајце-бело врз нив, за да ги стават на друго јајце.
 16. Варете различни зеленчуци за различна боја: цвекло – црвена, кромид – златна, пурпурна зелка – сина, куркума – жолта. Истурете ја водата во чаша, додадете малку оцет. Оставете ги јајцата таму некое време, во зависност од интензитетот на бојата што го посакувате.
 17. Користете молив со гума за да ви дадете дополнителни детали за вашите јајца. Само натопи го гуменото во боење храна и само да го напишете јајцето!
 18. Направете фенси јајца со боење на долната третина од вашето јајце. Нацртајте лице за секое јајце и некоја фенси облека користејќи маркер!
 19. Салфетката свиткајте ја на половина во форма на триаголник и од долниот дел виткајте ја надоре. Врзете ја јазол за да направите зајаче и во отворот на средината ставете јајце.
 20. Направете колаж на весници на вашите велигденски јајца. Исечете го вашиот омилен весник на парчиња во различни форми. Користете ја бела боја и четка за да ја ставите хартијата врз вашите јајца.
 21. Ако имате пердуви наоколу, можете само да ги држите на јајцето со четка и белка од јајце.
 22. Пополнете мал сад со почва и камчиња. Земете зелено јајце, нацртајте боцки со маркер за јајцето да личи на кактус. мали кругови од салфетка залепете на горниот дел на јајцето кои ќе личат на цвет од кактус.
 23. Користете мрсни боички на топла јајца за да насликате што и да сакате. Топлината ќе се топи на бојата, давајќи убава текстура.
 24. Скршете го горниот дел и испразнете ја внатрешноста на претходно сварено и декорирано јајце. Потоа во лушпата ставете земја и насадете си цвеќе!
 25. Исчистете ја внатрешноста на варено јајце за да направите свеќи во облик на јајца. Истурете малку стопен восок и ставете фитил на врвот. Почекајте восокот да се олади околу 20-30 минути за да ја излупите школка.