Почетна / Рецепти

Рецепти

Домашен Ајвар

Направи сам - Рецепт за правење домашен ајвар | Napravi sam - recept za pravenje na domasen ajvar

Зимницата за многу е незамислива без ајвар, а таа може да се направи само од пиперки или со додаток на патлиџан. Дознаваме најдобар рецепт за најдобар ајвар и може да се потврди дека навистина е одличен. 

Повеќе »

Рецепт за маршмелоу

Направи сам рецепти - Маршмелоу | Napravi sam Recepti - Marsmelou

Американците ги јадат како тост со бисквити и топено чоколадо, а најдобри се во комбинација со топло чоколадо. Во филмовите често ги среќаваме и како ги потпекуваат на оган во камп.

Повеќе »

Бисквити за св.Валентин

Направи сам Рецепт за Валентин - Украсени бисквити во срце за денот на зањубените | Napravi sam Recept za Valentin - Ukraseni biskviti vo forma na srce za denot na vljubenite

Спремате слатко изненадување за вашиот сакан? Во следниот видео рецепт ви даваме предлог како да направите украсени бисквити во форма на срце. Што ви е потребно: 500 гр брашно 250 гр путер 250 гр шеќер 1 лимон 2 јајца Инструкции: Во сад за матење додадете го путерот и матете со миксер; Додадете го шеќерот, кора од лимун и продолжете да …

Повеќе »

Печен компир на 4 начини

Печениот компир може да биде едноставен прилог во главното јадење или можете да го претворите во главен оброк со тоа што ќе го наполните со што и да ви падне на памет (кашкавал, моцарела, сланина, кромид, печурки, салама, зеленчук…). Во овој видео рецепт ќе ви покажеме само 4 начини како можете да направите полнет печен компир, а вие искористете ја …

Повеќе »