Почетна / Рецепти / Чипс од тиквички во рерна

Чипс од тиквички во рерна

Направи сам рецепт - Крцкав чипс од тиквички печени во рерна со аслиново масло | Napravi sam Recept - Krckav cips od tikvicki napraven vo rerna so maslinovo maslo

Наместо стандардниот калоричен чипс кога ќе ве фати стрвост нешто да си грицнете ви предлагаме да си направите вкусен и крцкав чипс од тиквички. 

Што ви е потребно:

  • тиквица (одберете поширока тиквица)
  • маслоново масло
  • сол, бибер и останати зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Исецкајте ја тиквицата на кругови. Внимавајте круговите од тиквицата да ги исецкате многу текни, со мандолински сецко испаѓаат најдобро!
  2. Во тавче наредете ги круговите од тиквицата на хартија за печење , попрскајте со маслоново масло, сол, бибер и друг зачин по желба.
  3. Ставете го тавчето во загреана рерна на 200 стапени и печете час и половина, а после првиот час препорачуваме да ги ѕиркате на секои 10 мин.

Направи сам рецепт - Крцкав чипс од тиквички печени во рерна со аслиново масло | Napravi sam Recept - Krckav cips od tikvicki napraven vo rerna so maslinovo maslo

Добар Апетит!!!