Почетна / Рецепти / Есенски колач со шумско овошје

Есенски колач со шумско овошје

Направи сам Рецепт - Есенски колач со шумско овошје | Napravi sam Recept - esenski kolac so sumsko ovosje

Пробајте да го направите овој вкусен есенски колач со шумско овошје – боровинки, капини и малини и нормално пишете ни како ви испаднал 🙂

Што ви е потребно:

 • 1 шолја шумско овошје (боровинки, малини и капини) – свежо или замрзнато
 • 3 јајца
 • 85 гр. брашно
 • 85 гр. путер
 • 120 гр. шеќер (за жолчките)
 • 50 гр. шеќер (за белките)
 • ванилин шеќер
 • 240 мл стоплено млеко
 • прстофат сол

Начин на подготовка:

 1. Во посебни садови одвојте ги белките од жолчките на јајцата;
 2. Измиксирајте ги жолчките со шеќерот додека не се стопи шекерот и додадете го стопениот путер. Додадете го брашното и ванилиниот шеќер. Добро измешајте со миксер;
 3. Во посебен сад изматете ги белките со малку сол додека не добиете цврста пена. Додадете 1 1/4 лажичка шеќер (25 гр.) и продолжете со мешање. По 30 секунди додадете уште 1 1/4 лажичка шеќер (25 гр) и мешајте уште една минута;
 4. Нежно додадете ги белките во садот со изматените жолчки и само малку промешајте. Целата смеса ставете ја во калап за печење и одозгора додадете го шумското овошје;
 5. Печете во загреана рерна 50 минути на 140°C;
 6. Пред да сервирате оставете да се олади и скадирајте го колачот во фрижидер.