Почетна / Рецепти / Пијалоци / Освежително замрзнато Мохито

Освежително замрзнато Мохито

Osvezitelno zamrznato mohito

Состојки:

  • 80 мл свеж сок од зелен лимон (околу 4 лимета)
  • кора од 2 лајма
  • 60 мл шербет (направен од шеќер и вода претходно изладен)
  • листови од нане
  • 120 мл бел рум
  • кршен лед

Osvezitelno zamrznato mohito

Начин на приготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во блендер и блендирајте додека не добиете хомогена смеса. Вкусете и доколку е потребно додадете дополнително шербет, сок од зелен лимон или листови од нане.
  2. Совет: Спремете го мохитото барем два часа пред послужување и ставете го во фрижидер да се олади. На крај, ставете го во стаклени чаши, промешајте и додадете го кршениот лед и неколку свежи листови нане и парчиња зелен лимон.

Osvezitelno zamrznato mohito