Почетна / Трикови и совети / Здравје и фитнес / 8 придобивки од употреба на активен јаглен

8 придобивки од употреба на активен јаглен

Придобивки од активен јаглен | Pridobivki od aktiven jaglen

Активниот јаглен ги врзува токсините за себе и го чисти телото од бактерии и други микроорганизми. 

Кога ќе претераме со јадење или со пиење го користиме активниот јаглен и тоа е главната причина поради која го користиме овој произвот иако активниот јаглен изобилува со многу повеќе здраствени придобивки.

Во продолжение неколку од многуте придибивки на активниот јаглен:

  • Чистење и белеење на заби

Помешајте едно дробено апче активен јаглен со топла вода и користете го за четкање на забите. Резултатите ќе ги приметите после третиот ден.

  • Отстранување на темни флеки под пазувите

Активниот јаглен истолчете го и помешајте го со мед. Намачкајте ги пазувите и по минута измијте се.

  • Привремена фарба за коса

Активниот јаглен помешан со алое вера, ленено семе и топла вода изблендирајте го и нанесете го на косата. После два саати измијте ја косата.

  • Маска за лице

Можете да направите маска за лице која се стврднува и одлепува доколку активниот јаглен го помешање со нетоксично лепило.

  • Купка за бањање

Активен јаглен помешан со сода бикарбона, цитрусна киселина и ароматично масло.

  • Смирување инитирана кожа

Стопете сапун направен од маслиново масло, есенцијално масло и активен јаглен. Ставете го во модли и оставете да се олади.

  • Шампон против првут

Може да се користи само за темни коси бидејќи светлата коса може да се офарба.

  • Болки во стомак

Во сок од грозје се раствара желатин и се додава активен јаглен. Течноста се става во мали силиконски модли да се стврдне.