Почетна / Трикови и совети / Здравје и фитнес / Што смеам да јадам кога сум на КЕТО диета?

Што смеам да јадам кога сум на КЕТО диета?

Кето диета за слабеење | Keto dieta za slabeenje

Не сте сигурни што да јадете на кето диета? Овде ќе најдете листа за храна и пијалок, покажувајќи што да јадете, а што да избегнувате кога сте на кето.

Месо и месни производи:

 • Свинско
 • Јунешко
 • Телешко
 • Говедско
 • Јагнешко
 • Пилешко
 • Мисиркино
 • Гускино
 • Шаткино
 • Сланина
 • Месо од дивеч
 • Пршута
 • Шунка
 • Чаден колбас
 • Чварки

Риба и морски плодови:

 • Речна риба
 • Морска риба
 • Школки
 • Ракчиња
 • Јастог

Млечни производи и јајца:

 • Сирење
 • Кашкавал
 • Павлака
 • Јајца

Масти:

 • Свинска маст
 • Говетска маст
 • Гускина маст
 • Шаткина маст
 • Путер
 • Маслиново масло
 • Масло од авокадо
 • Кокосово масло
 • Какао путер

Јаткасти плодови:

 • Ореви
 • Бадеми
 • Лешници
 • Бразилски ореви
 • Пекани
 • Макадамија ореви
 • Пињоли
 • Лен
 • Сончоглед
 • Сусам

Совет: Не треба да претерувате со конзумирање јаткасти плодови бидејќи истите содржат јагленохидрати

Брашно:

 • Бадемово брашно
 • Лешниково брашно
 • Кокосово брашно
 • Ореово брашно

Овошје:

 • Маслинки
 • Авокадо
 • Лимета (лајм)
 • Лимон
 • Кокос
 • Јагоди
 • Малини
 • Капини
 • Боровинки

Зеленчук:

 • Модар патлиџан
 • Тиквички
 • Брокула
 • Спањак
 • Блитва
 • Зелка
 • Кромид
 • Лук
 • Пиперки
 • Краставици
 • Домат
 • Праз
 • Зелена салата
 • Артичоки
 • Карфиол
 • Прокељ
 • Целер
 • ‘Рдокви
 • Печурки
 • Бамји
 • Тиква

Напитоци:

 • Вода
 • Сок од лимон
 • Сок од лимета (лајм)
 • Чај
 • Кафе

Совет: Кафе и чај без шеќер

Доколку ве интересира нешто повеќе околку кето диетата причитајте ги следните статии:

КЕТО ДИЕТА: Нов и ефикасен начин на слабеење

КЕТО грип

КЕТО калкулатор за броење калории и макрос (јагленохидрати, протеини и масти)

Познати личности кои се на КЕТО и искуства со КЕТО диетата

Напомена: Пред да започнете со КЕТО диетата, консултирајте се со стручно лице.